Blog

Jak i gdzie przechowywać akumulatory?

Jeśli wyjmiemy akumulator z pojazdu, należy go przechowywać w odpowiednich warunkach temperaturowych. Powinno się unikać umieszczania go w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kaloryfery czy grzejniki, ponieważ wysoka temperatura negatywnie wpływa na pojemność akumulatora. Z drugiej strony, przechowywanie w bardzo niskich, zwłaszcza ujemnych temperaturach, także jest niezalecane. Dlatego unikajmy przechowywania akumulatorów na balkonach czy w nieogrzewanych garażach. Optymalne miejsce to przydomowa komórka lub piwnica, gdzie temperatura jest stosunkowo stabilna.

Należy także pamiętać, by akumulator nie był narażony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć, opady, wiatr czy intensywne nasłonecznienie, które mogą uszkodzić urządzenie.

Regularna kontrola poziomu naładowania

Jeśli akumulator został wyjęty z pojazdu, warto regularnie sprawdzać jego stan naładowania. Czynność tę należy przeprowadzać co 90 dni, a także w przypadku zauważenia objawów rozładowania. Często trudno jest zauważyć te symptomy, gdy akumulator nie jest podłączony do samochodu.

Poziom naładowania można kontrolować na dwa sposoby. Pierwszym jest użycie areometru, czyli przyrządu mierzącego gęstość elektrolitu. Dla akumulatorów samochodowych optymalna wartość gęstości elektrolitu nie powinna spaść poniżej 1,26 g/cm³. Drugą metodą jest pomiar napięcia akumulatora za pomocą woltomierza lub multimetru.

Przechowywany akumulator wymaga regularnych kontroli, ponieważ nie może dojść do jego całkowitego rozładowania. Jeśli akumulator się rozładuje, może okazać się, że nie nadaje się już do dalszego użytku i będzie konieczna jego wymiana. Aby zakupić nowy, warto odwiedzić hurtownie akumulatorów lub specjalistyczne sklepy motoryzacyjne, gdzie znajdziesz sprawdzone i wysokiej jakości baterie.

Kontakt

ul. 1-go Maja 11c
59-300 Lubin

biuro@akumulatory.lubin.pl